Catapulta

(katapulta)

Katapulta (latinsky catapulta, řecky euthytonon) - válečný stroj používaný v Antice i ve středověku k ničení živé síly protivníka (vojáků, koní, slonů), poškozování a zapalování jeho opevnění nebo jeho válečných strojů. Pro zajímavost - katapulta je rodu ženského a označuje právě a jen stroj metající šípy, nikoli tedy prak či balistu, se kterými se často zaměňuje. Více informací, budete-li mít zájem, najdete v kapitole věnované válečné technice.

Technické parametry naší katapulty:

Délka: 200cm
Rozpětí ramen: 150cm
Max. výška: 150cm
Maximální zatím ověřený dostřel: 300-350m
Střelivo: šípy délky od 30cm do 100cm
Mobilní, rozebiratelná - min. lož. plocha (např. přívěsného vozýku) je 200x100x100cm

Jde o stroj, který používali již staří Řekové - od nich jej převzali Římané. Po pádu Říma se tyto stroje, stejně jako znalosti jejich konstrukce, udržely v Byzanci (bývalá Východořímská říše) a v arabském prostředí. Odtud se pak ve středověku znovu rozšířily zpět na západ. Proto vám můžeme nabídnout tento stroj pro vaše akce, ať již jsou pořádané v duchu Antickém (Řecko - Řím) nebo středověkém, samozřejmě i s přiměřeně ustrojenou a vystrojenou obsluhou:

 

Catapulta se středověkou obsluhou:
catapulta


Catapulta s antickou - římskou obsluhou. V pozadí tribun angusticlavi (důstojník legie):
catapulta

Pokud chcete využít katapultu pro střelbu, je nezbytně nutné jí vzít i s kvalifikovanou obsluhou (což jsou nejméně 2 lidé). Bez obsluhy můžeme stroj půjčit, případně dovézt a nainstalovat, ale pouze jako rekvizitu či exponát, nikoli pro střelbu. To abychom jednak předešli poškození stroje z důvodů chybného zacházení, ale především z důvodů bezpečnostních, neboť jen my víme co si s katapultou smíme a můžeme dovolit a co ne.

 

Reference:

Katapultu jsme s úspěchem použili (nebo vystavili, dle možností a požadavků pořadatele) na mnoha kulturních akcí, firemních propagací, či konferencí či filmového natáčení. Na některých akcích byla použita katapulta spíše jen jako atraktivní rekvizita či exponát, na většině však byla k vidění i funkční. Pravidelně je pak k vidění na akcích, které pořádáme my sami na našem dvorci - ať již jde o raně středověký Wothanburg nebo antický Gladius - akce kterou pořádáme ve spolupráci s Legio X. GPF. Za všechny ostatní akce uvádíme například:

catapulta catapulta
Ilustrační fotografie z obchodní konference Eurotelu.
Soutěžní střílení v prostorách Babylonu v Liberci a večerní show na jeho střeše.


Nabídka


TOPlist