Výroba jednoduchých krpců

Petr Šrámek

Již za ranného středověku si vesničan, který nechtěl chodit po trní bosky a neměl čas a prostředky na ušití pořádných bot, vyráběl jednoduché krpce. Jelikož se jedná o obuv navýsost jednoduchou, levnou, na výrobu nenáročnou, přetrvaly až do novověku, kde se s nimi můžeme shledat na folklórních vyobrazeních zbojníků a jiných veselých postav.

Principem krpců je obalení nohy kůží, kterou po obvodu stáhneme řemínkem. Pro zajištění lepšího komfortu děláme malý šev na patě.

Výroba páru krpců trvá cca dvě hodiny.

Připravte si následující materiál:

1. Výroba modelu


Model je krpec z látky, která je levnější než kůže a proto lze bez obav experimentovat. Vyrobíte jej tak, že se postavíte na látku, obalíte si jí nohu, vyznačíte, kam má krpec sahat a šev patě. Tvar vystřihněte, okraji provlékněte provázek a zkuste na noze. Proveďte případné úpravy.

2. Stříhání


Vystřihněte levý a pravý krpec. Můžete zanedbat rozlišení nohou, naše choulostivé nohy to ale nenesou nejlépe.

Krpce - polotovar


Následně si okraje naděrujete na řemínek. Všiměte si řidších otvorů u zadní strany krpce - ulehčuje to přitažení k noze. Nezapoměňte, že otvorů musí být sudý počet, aby řemínek vyšel na konci na strávné straně kůže.

Krpce - polotovar

3. Šití


Šijte stehem skrytým z vnější strany, ať nedochází k prodření nitě. Ideální jsou jehly na kůži,. předvedený steh je jednoduchý, jdou udělat i složitější s minimem odkryté nitě.

šití

šev


Všimněte si zajištění švu u okraje krpce prošitím skrz.

Protáhněte řemínek - a krpce jsou hotovy.


krpce

krpce

Vítáme vás mezi vesničany, už chybí jen vidle a sláma! (A něco malého na sebe pro puritány, střihy najdete zde).

články

TOPlist