F.A.Q. - Základní vybavení obyvatele dvorce

Pána sídla a jeho nejužší rodinu jako jediné skutečné představitele tzv. "nobility" ponecháme teď záměrně stranou a soustředíme se na ostatní obyvatele dvorce, kde mohou případní zájemci najít své nové postavy či role. Společnost na dvorci a v předhradí tvořila poměrně pestrá směsice lidí - v různém sociálním postavení, movitější i chudší. Specializovaní řemeslníci i prostá čeleď. Váš oděv, doplňky, předměty denní potřeby, pracovní nástroje nebo výzbroj (budete-li se chtít zapojit i do boje, což není podmínkou) by měly odpovídat pečlivě zvolené postavě. Připomínáme, že jde pouze o dobrovolně zvolené "role(!)" - v rámci spolku si samozřejmě vážíme stejnou měrou "šafáře" i "čeledína", jsou-li tyto role dělané svědomitě a s chutí. Z hlediska organizačního fungujeme jako běžný zapsaný spolek se standardními právy a povinnostmi členů, bez ohledu na roli, kterou daný člen zrovna ztvárňuje. Zde uvádíme pouze základní vybavení - podrobnější informace najdete v části Život v době knížecí. 

Oděv

První, čím by měl nováček začít, pokud jde o pořizování vybavení, je samozřejmě vhodný dobový oděv. Připomínáme, že se pokoušíme ztvárnit společnost, která obývala venkovský dvorec velmože a přilehlou řemeslnickou osadu v našich zemích ve 12.st. Tomu by pak měly odpovídat všechny součásti oděvu, jejich střih, materiál, barvy aj. Podrobné informace o oděvu té doby nebo o jeho střihu najdete zde.

Všední pracovní oděv většiny lidí se asi příliš nelišil, rozdíly mohly být patrnější spíše u oděvu svátečního. Preferujeme tedy oděvy prosté a účelné - v první řadě je nutné si pořídit všední/pracovní oděv, optimálně zcela bez zdobení. Až poté pak lepší "sváteční oděv" s rozumným zdobením - vždy podle zvolené postavy! Pamatujte prosím, že méně často bývá více. Prioritu má oděv, který využijete na dvorci od jara do podzimu, až jej budete mít kompletní pak teprve se vrhněte na oděv a doplňky do zimy. 

Ohledně volby a provedení oděvu - netrváme nutně na ručním tkaní (rozhodně je však ceněnou výhodou), ale oděv musí být zhotoven pouze z tehdy běžně používaných materiálů jako len, konopí, vlna. Hedvábí se z výše uvedených důvodů raději vyvarujte. Šijeme zásadně v ruce, nikoli na stroji, takže si většinu věcí budete schopni zhotovit sami, doslova na koleně. Pokud se toho bojíte, opravdu nemusíte - většina lidí naopak zjistí, že vůbec není nešikovná, chce to jen trpělivě zkoušet a vydržet. Barvení preferujeme u nově pořizovaných oděvů přírodní, nebo pokud už použijete zakoupený barvený materiál, alespoň v tehdy běžně dostupných tlumených barvách (vyvarujte se zejména jasně červené a modré). 

Zde uvádíme příklad oděvu a doplňků, které by si měl nováček postupně pořídit. Čísla u jednotlivých kusů oděvu přibližně odrážejí prioritu, kterou ta která věc má a tedy zhruba pořadí v jakém byste si je měli asi pořizovat:

 1. plátěná tunika - pracovní oděv stejně jako spodní prádlo (len, konopí, kopřiva)
 2. plátěné kalhoty - bruchy (spodky - v létě lze při práci nosit i samotné, např. podkasané) - (len, konopí) 
 3. nohavice - zde v podobě uzavřených punčoch z konce 12.st. ale mohou být i bez chodidla - viz. střihy. (len, konopí, vlna) 
 4. jednoduchá kožená obuv - zde vidíte primitivní kožené "krpce", ale lze i složitější "převracené" boty - nízké, maximálně ke kotníkům. Ručně šité, kožené podešve!
 5. ovinky k ovinutí lýtek. Měly by být velmi dlouhé (klidně 3-4m) a lze je použít i k ovinutí chodidel. (len, konopí, kopřiva - v zimě i vlna) 
 6. opasek - jednoduchý kožený opasek - buď prostě uvazovaný na uzel, nebo s jednoduchou kovovou přezkou.
 7. vlněná svrchní tunika - svrchník. Nosí se v chladnu. U chudších je sama o sobě svátečním oděvem.
 8. plátěná mošna/brašna na osobní věci, jídlo aj. Nosí se přes rameno a nahrazuje i kapsy, které románský oděv nemá. (len, konopí, kopřiva, vlna, kůže, lýko aj.)
 9. kukla - pokrývka hlavy do nepohody. Může být buď krátká jako zde, nebo protažená do jakéhosi "ponča" nebo peleríny dosahující do pasu. Pak takový typ oděvu nahrazoval i plášť. Nemá ještě vzadu dlouhý cíp typický pro mladší období! (vlna, lze podšít lnem či konopím)
 10. prostý silný plášť - může být kolový (stačí i půlkruh), čtverhranný, ale často jej nahrazuje výše popsaná pelerína. Nosí se jen do chladu a nepohody, nikoli pro reprezentaci! (silná vlna) 
 11. čapka - vedle kukel se používala v závislosti na období a počasí celá řada různých pokrývek hlavy - čapek nebo klobouků - plstěných i slaměných. Kožešinový lem nebo výplň, optimálně jen z domácích zvířat jako je beran, volte prosím (narozdíl od nobility) jen u čapek určených do tuhé zimy. (vlněné sukno, plsť, sláma, lýko aj.) 

Základní vybavení pro všední dny

Protože samotný oděv nestačí, budete si muset pořídit i nějaké další základní vybavení, které vám usnadní stejně jako našim předkům život. Budete-li se chtít kupříkladu najíst, budete potřebovat dřevěnou (dlabanou či soustruženou) misku a lžíci, na krájení chleba či masa vhodný ostrý nůž chráněný pochvou (buď jej zavěsíte na opasek nebo uložíte do mošny) a na pití vhodnou keramickou nádobu. Protože keramika je pro každé období specifická a 12.st. není výjimkou, nákup jakékoli keramiky prosím nejprve konzultujte s námi (popřípadě zajistíme my).  

Toto jsou základní předměty, bez kterých se prakticky neobejdete. Následují pak věci, které sice také využijete a časem byste si je měli pořídit také, ale nemají už tak vysokou prioritu. Každý by měl umět rozdělat oheň, proto je vhodné mít v mošně jednoduché křesadlo (ocílka, vhodný křesací kámen, troud). Protože i naši předkové dbali na osobní hygienu, je vhodné mít také hustější kostěný hřeben, břitvu (muži) nebo malé pérové nůžky. Protože nelze všechno naházet bez ladu a skladu do mošny je vhodné mít věci v různých obalech - plátěných nebo kožených váčcích aj. Na spoustu dalších věcí, pak už přijdete sami - buď pro to, že je budete pro zvolenou postavu potřebovat (například různé pracovní nástroje) nebo pro to, že vám zpříjemní nebo ulehčí život.