Gladius

Již VII. ročník - Curia Vitkov - proběhl v sobotu 24.5.2008

Za účast na akci Vám děkují sdružení: LEGIO X GPF a Curia Vitkov

Partneři projektu:

Chrastava RCL

DIXI Konrád

 

Děkujeme Všem účinkujícím za kvalitně odvedenou práci, pomocníkům za pomoc s pořadatelskými záležitostmi, výše uvedeným partnerům za podporu a v neposlední řadě Vám divákům za hojnou účast, která nám umožní nejen pokročit v našem projektu (čistý výtěžek bude ze 100% věnován podpoře skanzenu Curia Vítkov) ale nadále rozšiřovat a zkvalitňovat tuto akci.

Fotografie z letošního ročníku můžete najít

zde

 

Pozvánka na akci:

Přesto, že se naše sdružení zabývá především raným středověkem, jako doplněk naší činnosti jsme zvolili, trochu netradičně, starověk - konkrétně Antický Řím. Zde máme možnost využít naší obléhací techniku, která vesměs vychází z antických konstrukcí a představit divákům u nás stále ještě přece jen poněkud neobvyklé období.

V úzké spolupráci, především se SHŠ Legio X GPF, i dalšími skupinami a organizacemi zabývajícími se starověkým válečnictvím již několik let pořádáme "Antické odpoledne", rozdělené tradičně na doprovodný program a vlastní společné šermířské vystoupení několika skupin hist. šermu na závěr programu.

Doprovodný program - začátek od 13:00

Doprovodný program představí divákům zábavnou formou výstroj, výzbroj, výcvik a taktiku římských legií, gladiátorů či barbarských Germánů a Keltů. Vybraným dobrovolníkům z řad diváků pak bude tradičně nabídnuta možnost se tohoto výcviku, pod přísným okem tvrdého centuriona (setníka) či lanisty (majitele gladiátorské školy) v plné polní zůčastnit a vcítit se tak alespoň na malý okamžik do kůže tvrdého římského legionáře či slavného gladiátora. Protože na akci budou k vidění i obléhací stroje, budou mít zájemci samozřejmě možnost si je vyzkoušet.

Gladius

Představení:

Program pak vrcholí společným šermířsko-divadelním vystoupením nekolika skupin historického šermu, zasazeným obvykle do "zdejší" Germánie. Stalo se nepsaným pravidlem, že se nám střídají náměty vážné, až pochmurné s náměty humornými, parodujícími vojenský dril a život v armádě vůbec. Na letošní VII. ročník - v roce 2008 připadá tedy námět humorný.

Začátek vystoupení je od 15:00 hodin. Areál a doprovodný program bude ale veřejnosti přístupný postupně už od 13:00 - budete si moci prohlédnout dvorec, dát si občerstvení a prohlédnout vystavené zbroje a zbraně Římanů, Germánů a Keltů, obléhací stroje nebo se podívat na to jak se vyrábělo železo ve starověku.

Gladius

Děti do výšky legionářského štítu mají vstup zdarma.

Občerstvení na akci zajištěno.

Fotografie z minulých ročníků najdete ve fotoalbu.

rimanerimane

Zpět do akcí

TOPlist