Jak asi víte, tradiční Dobývání pořádáme ve dvou různých formátech - "klasické", zasazené primárně do Čech či střední Evropy 12. století, a jednou za několik let "velké" Dobývání s rozšířenou datací, otevřené i jiným kulturám raného středověku.
Dobývání 2020 je zasazeno tentokrát pouze do 11.-12. století!
Výstrojní podmínky naší akce vychází z toho, že se v rámci této akce snažíme přiblížit divákům život a vojenské umění především v Čechách popřípadě ve střední Evropě ve 12. století Protože se na bojištích té doby určitě nevyskytovala jen ta nejmodernější výstroj své doby, tolerujeme výstroj a výzbroj v rozsahu 11.-12. století
Stejně rádi Vás u nás uvítáme v bitvě nejen těžkooděnce, ale i lehkooděnce - kopiníky, sekerníky, či lučištníky, kušiníky a prakovníky. Vážíme si všech stejně, ba naopak - větší podíl lehkooděnců nám pomůže ztvárnit akci zase o trochu realističtěji.
Vzhled akce a podmínky účasti (včetně výstroje a výzbroje) určuje pořadatel a ten má i poslední slovo, nicméně naše představa vychází z našich znalostí (a tam kde chybí podklady z určitého koncensu). Protože ale nejsme neomylní ani vševědoucí - platí u nás již od počátku našich akcí pravidlo, že kdokoli narazí v podmínkách na něco co tam chybí nebo s čím nesouhlasí (po hist. stránce) nás může kontaktovat. Pokud si danou věc dokáže v debatě přesvědčivě obhájit a podložit solidními argumenty jako běžnou součást tehdejší výstroje, výzbroje nebo oděvu v dané době a oblasti budeme na to brát ohled a můžeme naše pravidla i změnit. Důležité ale je ozvat se včas - ještě před akcí, poslat případně fotografie a podklady sporných věcí aj. Pochopte prosím, že na akci samotné už na to čas obvykle není - pořadatelé jsou zaměstnaní organizací a debaty během kontroly výstroje zbytečně zdržují ostatní.
Oděv a úprava zevnějšku:
Popis vhodného oděvu pro 11.-12. století najdete zde. Pouze doplníme několik upřesnění. Berte prosím v potaz, že se nacházíme na válečném tažení ve vojenském táboře, ne na císařském dvoře. Proto prosíme zejména dámy z doprovodu, aby volily pokud možno střízlivou garderobu, která jim umožní zhostit se nejen role vítané okrasy okolí ale i role pomocnic v táboře nebo na bitevním poli. Ohledně materiálů samozřejmě preferujeme len, vlnu, konopí, kopřivu nebo v rozumné míře i hedvábí. Pokud zvolíte směsovou tkaninu, dbejte o to, aby to z toho nebylo patrné. Stejně tak přistupujte uvážlivě i k výběru barev, pokud kupujete už barvenou tkaninu - volte jen takové barvy, jaké dokážete docílit s použitím přírodních barviv, přiměřené postavení nositele a typu a funkci oděvu.
Všeobecně pak platí tato základní pravidla:
- oděv musí být vždycky kompletní, včetně bot a nezbytných doplňků!
- vzhled obuvi musí vycházet z raně středověkých vzorů. Preferované jsou tzv. obracenky. Pokud představujete chudšího člověka (v táboře i v bitvě) tolerujeme i krpce. Od letoška již nejsou povoleny gumové podrážky a s ohledem na dataci ani kovové cvočky, podkůvky aj. Naopak jsme se rozhodli vyjít některým z vás vstříc a budeme tolerovat i modernější technologie výroby- např. lepené kožené podešve.
- oděv, šperky, přezky aj. musí být podložené a odpovídat střední Evropě v 11.-12. století
- každá část oděvu, včetně doplňků, musí být vyrobena nově coby replika - žádné úpravy a přešívání moderních věcí!
- nejsou povolené kaftany či široké "vikingské" kalhoty. Těžké prosté kabáty jako oděv do nepohody tolerujeme
- s ohledem na dataci nejsou povolené viditelně nošené skandinávské či jiné pohanské symboly
- nikde na oděvu nejsou povolené moderní přezky a sedlářské cvočky-nýtky nebo "dírky" pro šněrování aj.
- oděv smí být zdobený pouze ruční prací (karetky, vyšívání, tkané pásy aj.) ale nemusí být zdobený vůbec!
- nepoužívejte při zdobení bižuterní imitace (skleněné drahokamy a umělé perly nikoho neoslní!)
- všechno dobově nevhodné tetování a šperky musí být po čas celé akce odstraněno nebo zakryto
- dobově nevhodné účesy pánů i dam (střih i barva) musí být po celou dobu akce zakryty vhodnou pokrývkou hlavy
Výstroj a výzbroj:
Popis odpovídající výstroje a výzbroje najdete zde. Stejně jako v případě oděvu však upřesníme několik bodů. Berte opět v potaz že se jedná o akce zasazené primárně do 12. století ve střední Evropě. Tolerovat budeme tedy výstroj a výzbroj odpovídající 11.-12. století u mečů a seker jsme rozšířili toleranci až do 10. století
Opět vypíchneme několik základních pravidel:
- povolený je pouze mandlový štít. Povolené jsou ale všechny varianty - starší oblý i mladší se zakrojenou horní hranou a mezitypy ála Hortus Deliciarum. Štít může být s puklicí či kováním v ploše, nebo zcela bez nich.
- povoleny jsou zbroje kroužkové, šupinové, falérové. Preferované jsou kroužkové komplety, ale nejsou povinné. Všechny kroužkové zbroje i kroužkové doplňky jako jsou závěsy přileb aj. musí být pouze nýtované! Nejsou povoleny žádné lamelové zbroje - ani kovové ani kožené ani takto konstruované doplňky.
- ochranné rukavice jsou povoleny pouze: silné kožené (ne moderní pracovní!), kroužkové, šupinové, falérové, vždy však přiměřeně ke zbroji, kterou bojovník nosí.
- přilby jsou povolené pouze normanské (oblé, kónické, frygické), nebo kaloty (s vysokým oblým či hrncovým zvonem) a to všechny variace - bez nánosníku, s nánosníkem nebo s maskovým krytem obličeje. Zvony z jednoho kusu, z více dílů nebo žebrové (spangenhelm) aj.
- jsou povolené pouze jednoruční evropské meče z 10.-12. století Meče jen v pochvě a pouze ke štítu!
- těžkooděncům jsou povolené železné nebo bronzové palcáty-bulavy z 12. století Lehkým pouze dřevěné úderné zbraně, nanejvýš okované. Vyhrazujeme si právo posoudit každou údernou zbraň jednotlivě a shledáme-li ji nevyhovující z hlediska bezpečnosti ji na místě vyřadit.
- i pod kovovou zbrojí a přilbou musí být kvalitní plstěná, vycpávaná nebo prošívaná ochrana - těla i hlavy!
- hroty bitevních kopí musí být buď oblé nebo opatřené kuličkou či "hříbkem" - vyhrazujeme si právo kontroly a vyřazení, pokud shledáme konstrukci hrotu nebezpečnou. Jsou povoleny i gumové hroty - zejména u vrhacích kopí, ale pouze pokud bude konstrukce přiměřeně tuhá (aby to neplandalo) a věrohodná i při bližším pohledu.
- s ohledem na dataci nejsou povolené saxy-scramasaxy ani jakékoli druhy šavlí
- povolené jsou jedno i obouruční sekery z 10.-12. století Obouruční sekery tolerujeme v celkové délce (toporo + hlava) od země po hrudní kost bojovníka, abychom zohlednili různou výšku majitele. Delší sekery na dřevcové násadě které se již ve 12. století sporadicky vyskytují budeme povolovat pouze po předchozí dohodě a jen ve velmi omezeném počtu.
- nejsou povolené jakékoli úderné zbraně s pohyblivými součástmi
Výstrojní pravidla pro střelce:
Podrobnější popis výstroje a výzbroje střelců z luků, kuší a praků či fustibalů najdete tady. Pro upřesnění však platí:
- povolené jsou pouze tradiční celodřevěné (i lepené) luky o síle do cca 17 kg
- jsou povolené kuše s ořechem i kolíčkovou spouští do síly cca 35 kg
- šípy i střely do kuše musí být opatřeny jednotným korkovým "hrotem" předepsané konstrukce ("eurošíp")
- každý střelec musí mít dostatečnou zásobu střeliva - tj. minimálně 10-15 střel.