Chcete na stavbu kostela přispět? Navštivte sbírku na kostel.
Pomyslným završením výstavby Vítkova dvorce bude objekt tzv. vlastnického kostela. Existenci těchto staveb máme bezpečně doloženu už z Kosmovy kroniky – ve známé příhodě z roku 1061 výslovně zmiňuje kostel bílinského správce Mstiše. Podobných kostelů se dodnes dochovalo více a některé si zachovaly (alespoň z části) i svou románskou podobu. Naší předlohou je jeden z nejmenších kostelů – sv. Jakub Větší u Stříbrné Skalice (zaniklá osada Rovná). Počítačoví hráči budou naši předlohu možná znát ze hry Kingdom Come: Deliverance. Naším vzorem je jeho ideální podoba po přestavbě okolo roku 1240.
Stavba i malého kamenného kostela ve středověku zabrala mnoho let. Proto býval obvykle napřed zbudován kostelík dřevěný. Pozůstatky těchto dočasných staveb jsou často nalezeny v nejstarších vrstvách archeologických průzkumů. Teprve po nějaké době začne postupně vyrůstat kostel kamenný.
Jak už pro Vítkův dvorec typické, maximum prací chceme provést vlastní silou. Pro stavbu použijeme hlavně dobově odpovídající postupy a materiály, tedy kámen, písek, vápno a dřevo. Tempo výstavby se bude odvíjet od toho, kolik financí, materiálu a lidí bude k dispozici.
Dřevěný kostel
První fází stavby bude prostý, ze smrkového dřeva roubený kostelík. Jeho loď bude osvětlena vysoko položenými okénky. Střecha bude pokryta modřínovými šindely. Délka: 7 metrů. Šířka: 4 metry. Výška: 6,5 metru po hřeben střechy lodi. Kolem kostelíku bude následně růst kostel kamenný.

Kamenný kostel
Typově se jedná o jednoprostorový kostel s obdélnou hlavní lodí, zastřešenou sedlovou střechou. K hlavní lodi přiléhá z jedné strany čtvercová věž zastřešená stanovou střechou a ze strany druhé půlkruhová klenutá apsida. Strop lodi bude plochý. Interiér bude velmi prostý, kromě oltářní menzy bude vybaven také tribunou, přístupnou vlastním vchodem po schodišti zvenčí. Věž bude přístupná vchodem z tribuny a opatřena dřevěnými mezipatry.
Délka | 14 metrů |
Šířka | 7,8 metrů |
Výška po hřeben lodi | 12 metrů |
Výška v koruně zdi lodi | 8,4 metrů |
Hloubka založení | 1,2-1,8 metru (podle podloží) |
Síla zdi v základu | 1,6 metru |
Síla zdi lodi | 1,2 metru |
Zastavěná plocha | 94 m2 |
Objem zdiva | asi 600 m3 |
Váha zdiva | asi 1400 tun |
Odhadovaná délka stavby | 15 let |

Základy budou z vrstev kamene zděných na maltu tzv. vápennou. Nadzemní zdivo plánujeme řádkové, oboustranně lícované z opracovaných kamenných kvádrů. Interiér omítneme vápennou omítkou. Podlahy budou z kamenné nebo keramické dlažby, položené na podsyp. Střechy budou pokryty šindeli, jako na našem paláci.
Etapy stavby
Stručný postup výstavby je následující:
- Dřevěný kostelík, dokumentace
- Vybavení staveniště (přístřešky, vápenice)
- Základy
- Soklové zdivo
- Svislé zdivo do výše tribuny
- Zaklenutí tribuny
- Svislé zdivo do výše apsidy
- Zaklenutí apsidy
- Zdivo lodi po korunní římsu
- Štítové zdi lodi
- Krov apsidy a lodi, krytina
- Dokončení zdiva věže, zastropení lodi
- Krov a krytina věže
- Dozdívky v interiéru (schody, menza…)
- Podlahy
- Schodiště vnitřní i vnější
- Vnitřní omítky
- Vybavení kostela (lavice, zvon…)
Stavební sezóna bude vždy mezi svátky sv. Jiří a sv. Václava. Mimo sezónu budeme shromažďovat materiál, připravovat kamenické prvky a pomocné konstrukce. Pro středověké stavby je typický postup po vrstvách zdiva vysokých zhruba 1,2 metru, tak aby zedníci a kameníci na svou práci dosáhli. Proto budeme muset postavit lešení a to postupně navyšovat. Dopravu zdiva budeme řešit dřevěnými jeřáby.
Zdivo
Kamenné zdivo je možné řešit hned několika způsoby. Jedním z překvapení pro nás bylo to, že i když jsou zdi dochovaných románských kostelů stavěné obvykle z kvádříkového zdiva, jsou často velmi nepravidelné. Kameny jsou velmi nestejných šířek a výšek, úseky jsou různě doplňované, dorovnávané a podobně. Není poznat, co je běhoun a co je vazák a už vůbec není zjevné, jak vypadá situace uprostřed zdi. Ostění, rohy a další kamenické prvky jsou provedeny pečlivěji.

Klenby
Čeká nás pět jednoduchých oken, tři sdružená okna (každé se dvěma zaklenutími), čtyři prostupy s valenou klenbou, dvě pole křížové klenby pod tribunou a valené zaklenutí vítězného oblouku o světlosti přes čtyři metry. Klenbou je i celá koncha apsidy. Stavba klenby je náročná na přesnost a přípravu. Samostatnou kapitolou je stavba skruží a ramenátů – dřevěných lešení, na které se daná klenba vyzdívá.
Kamenické prvky
Kostel potřebuje i práci kamenických mistrů: ostění dveřních otvorů a oken, archivolta a tympanon hlavního vstupu, sloup tribuny, sloupky a hlavice pro sdružená okna, různé konzole, patky atd. To stavbu velmi prodraží. Materiál na každý tento prvek je dostatečně kvalitní kus kamene o váze až několika stovek kilogramů. Stejně jako klenby, i tyto prvky je nutné mít rozmyšlené, rozměřené a zakreslené hodně dopředu.
Plán prací pro rok 2025
- Zahájení veřejné sbírky
- Zakoupení vhodné horizontální míchačky na husté malty a mazanice
- Práce na prováděcí dokumentace (rešerše, zpracování variant)
Plán prací pro rok 2026
- Výstavba dřevěného kostela
- Zjišťovací nákup pískovcových kvádrů (různé lomy)
- Další práce na prováděcí dokumentaci (technologie, nosné prvky)
Staňte se i vy donátorem stavby! Sbírka na kostel.
Často kladené otázky
Bude kostel zasvěcen nějakému konkrétnímu světci?
Ano, rozhodneme o něm po dokončení.
Máte v plánu oficiální vysvěcení kostela?
Spíše ne. Nese to s sebou závazky a omezení. Také je v okolí celá řada kostelů, které potřebují péči církve více.
Bude zdivo omítnuto zvenčí?
Takovou úpravu nemáme v plánu.
Opatříte interiér nástěnnými malbami?
Zkuste se optat okolo roku 2040.
Bude šlapací jeřáb?
Zdvihání břemen dá řešit i daleko jednoduššími mechanizmy typu vrátek nebo vysunutý trám s kladkou. Možná jej postavíme pro stavbu věže.
Chcete kámen?
Určitě ano. Velmi uvítáme větší kusy tvrdého kamene (pískovec, žula, živec atd.), ideálně včetně dopravy na dvorec. Skvělé jsou delší pískovcové sloupky coby vazáky nebo k přetesání na kvádříky, staré žulové obrubníky, velké kostky atd. Méně kvalitní kámen použijeme do zásypů a na vnitřní zdivo.