Pravidla a požadavky pro účinkující na akci Dobývání 2024

Po loňském výročním Dobývání, které bylo datované do širšího časového rozmezí, se letos vracíme k původnímu formátu. Dobývání 2024 tedy bude zasazeno tentokrát pouze do 11. a 12. století!

Výstrojní podmínky naší akce vychází z toho, že se v rámci této akce snažíme přiblížit divákům život a vojenské umění v Čechách a ve střední Evropě ve 12. století. Protože se na bojištích té doby se určitě nevyskytovala jen ta nejmodernější výstroj své doby, tolerujeme výstroj a výzbroj v rozsahu 11.-12. století 

Stejně rádi Vás u nás uvítáme v bitvě nejen těžkooděnce, ale i lehkooděnce – kopiníky, sekerníky, či lučištníky, kušiníky a prakovníky. Vážíme si všech stejně, ba naopak – větší podíl lehkooděnců nám pomůže ztvárnit akci zase o trochu realističtěji.

Předběžný program pro účinkující

Sobota 20. července 2024

8:30 – kontrola výstroje a výzbroje (vyložené před vašimi stany).
9:30 – snídaně + sraz účinkujících – informační schůzka, nácvik bitvy
12:00 – doprovodný program – řemesla, dobový tábor, oživení dvorce
13:00 – lučištnický turnaj – kvalifikace
14:00 – turnaj těžkooděnců a lehkooděnců – kvalifikace
15:00 – dětská bitva
16:00 – Dobývání – scénářová bitva, poté živé komentované střety – dobývání, polní bitva, kruhy zrady
18:00 – volná večerní zábava bez diváků – soutěže o ceny, občerstvení

Neděle 21. července 2024

9:00 – rychlý sraz účinkujících
10:00 – dopolední program, lučištnický turnaj – finále
11:00 – turnaj těžkooděnců a lehkooděnců – finále
13:00 – dětská bitva
13:30 – Dobývání – scénářová bitva, poté živé komentované střety – dobývání, polní bitva, kruhy zrady

Doprovodný program pro účinkující

Program akce bude tradiční – ukázky řemesel, soutěže pro děti a možná i pro dospělé, vojenský tábor a život v něm. Uvítáme jednak řemeslníky, kteří chtějí předvést své umění, stejně tak obchodníky s lákavým, ale dobově odpovídajícím zbožím.

Ostatní účastníci budou mít roli jedinou – vytvořit iluzi raně středověkého tábora a života v něm. Bude tedy nutno z dohledu diváků odklidit vše moderní – igelitky, petky, lahve, spací pytle, mobily, fotoaparáty, brýle, cigarety a pod.

Bitva

Bitva je především velké scénické představení pro diváky. Nechceme vidět brutalitu, hádání o zásahy a podobně. Soutěžit spolu můžete v kruzích zrady, polních komentovaných střetech a samozřejmě nejlépe v turnajích. Na své přijdou všichni.

Před hlavní „bitvou“ bychom Vás opět požádali o pomoc s oblíbenou taškařicí, kterou oceňují diváci a návštěvníci dvorce, zejména však jejich děti – „dětskou bitvou“. Budeme potřebovat sehrát role velitelů, seržantů, zbabělých protivníků aj. Věříme, že si to užijete také!

Večerní program

Volná zábava. Pokud máte nápad na nějakou soutěž či program, dejte nám vědět, rádi vám dáme prostor. Hospoda bude zajištěna jako obvykle.

Tábor

Přímo ve dvorcí nám dochází místo, proto v něm letos budou především stany a stánky řemeslníků, tržiště a kolbiště pro turnaje. Hlavní dobový tábor bude přesunut dolů pod les, kde je více místa, rovina a snazší přístup od parkoviště. Abychom vám zajistili komfort, plánujeme kromě hlavní hospody na akropoli ještě stánek s občerstvením hned u tábora.

Prosíme, zdržujte v táborech „dobový pořádek“! Nepoužívejte moderní vybavení, obaly, nástroje, nebo je  skryjte do uzavřených stanů. Ze stejných důvodů vám obsluha krčmy bude nalévat pouze do vámi přinesených historických nádob (11.-12. století). Pokud nádobu nemáte, nebo jste si jí rozbili, můžete si jí v hospodě proti záloze půjčit.

Po dobu trvání akce bude povoleno kouření jen na označených místech.

Prosíme vás o respektování výše uvedeného.

Další organizační záležitosti

Strava – bude pro vás připravena snídaně. Další jídlo bude možné zakoupit ve stánku s občerstvením.

V dobovém táboře budou po dohodě s organizátory povolena i malá soukromá ohniště za podmínky, že místo bude uvedeno do původního stavu.

Po příjezdu se zaregistrujte u pořadatelů (u hospody na akropoli). Hradiště leží u obce Horní Vítkov asi 15 km od Liberce. Nejbližší větší obec je městečko Chrastava (zde je také možné nakoupit zásoby).

Obecná pravidla

Oděv a úprava zevnějšku

Rádi bychom aby se naše akce líbila vám i divákům. A to i po stránce vizuální. Toho ale můžeme docílit jen s vaší pomocí.

Berte prosím v potaz, že se nacházíme na válečném tažení ve vojenském táboře, ne na královském či císařském dvoře. Proto prosíme zejména dámy z doprovodu, aby volily pokud možno střízlivou garderobu, která jim umožní zhostit se i role pomocnic v táboře nebo na bitevním poli. Ohledně materiálů samozřejmě preferujeme len, vlnu, konopí, kopřivu nebo v rozumné míře i hedvábí. Pokud zvolíte směsovou tkaninu, dbejte o to, aby to z toho nebylo na první pohled patrné. Stejně tak přistupujte uvážlivě rovněž k výběru barev.

Všeobecně pak platí tato základní pravidla:

 1. oděv musí být vždycky kompletní, včetně bot a nezbytných doplňků!
 2. oděv, šperky, přezky aj. musí být podložené a odpovídat zvolené kultuře a dataci 11.-12. století
 3. každá část oděvu, včetně doplňků, musí vycházet z historických podkladů
 4. nejsou povolené moderní přezky, sedlářské cvočky-nýtky nebo „dírky“ pro šněrování
 5. oděv smí být zdobený pouze ruční prací (karetky, vyšívání, tkané pásy aj.), nemusí být zdobený vůbec!
 6. nepoužívejte při zdobení bižuterní imitace
 7. dobově nevhodné tetování (zejména moderní) a šperky musí být po čas akce odstraněno nebo zakryto
 8. dobově nevhodné účesy pánů i dam (střih i barva) musí být po celou dobu akce zakryty vhodnou pokrývkou hlavy

Výstroj a výzbroj bojujících

Opět vypíchneme několik základních pravidel:

 1. povolené jsou pouze dřevěné štíty – kruhové i mandlové – s umbem i bez, případně štíty proutěné. Překližkové štíty tolerujeme, jen pokud jsou potažené (ideálně z obou stran) kůží či plátnem
 2. povoleny jsou zbroje kroužkové, šupinové, falérové, lamelové. Všechny kroužkové zbroje i kroužkové doplňky jako jsou závěsy přileb aj. musí být pouze nýtované! 
 3. ochranné rukavice jsou povoleny pouze: kožené (ne už z kožených lamel!), kroužkové, šupinové, falérové, vždy však přiměřeně ke zbroji, kterou bojovník nosí
 4. jsou povolené jednoruční evropské meče z 11.-12. století. Meče v pochvě a pouze ke štítu! 
 5. těžkooděncům jsou povolené železné nebo bronzové palcáty-bulavy. Lehkým pouze dřevěné úderné zbraně, nanejvýš okované. Vyhrazujeme si právo posoudit každou údernou zbraň jednotlivě a shledáme-li ji nevyhovující z hlediska bezpečnosti ji na místě vyřadit
 6. i pod kovovou zbrojí a přilbou musí být kvalitní plstěná, vycpávaná nebo prošívaná ochrana – těla i hlavy!
 7. hroty bitevních kopí musí být opatřené kuličkou či „hříbkem“ – vyhrazujeme si právo kontroly a vyřazení, pokud shledáme konstrukci hrotu nebezpečnou. Jsou povoleny i gumové hroty – zejména u vrhacích kopí
 8. povolené jsou jedno i obouruční sekery z 11.-12. století. Obouruční sekery po krk!
 9. nejsou povolené jakékoli úderné zbraně s pohyblivými součástmi (kistěn, řemdih aj.)

Výstrojní pravidla pro střelce

Podrobnější popis výstroje a výzbroje střelců z luků, kuší a praků či fustibalů najdete tady. Pro upřesnění však platí:

 1. povolené jsou pouze tradiční celodřevěné (i lepené) luky o síle do cca 17kg
 2. jsou povolené kuše s ořechem i kolíčkovou spouští do síly cca 35kg
 3. šípy i střely do kuše musí být opatřeny jednotným korkovým „hrotem“ předepsané konstrukce („eurošíp“), ideálně s dalším vyměkčením dopadové plochy
 4. každý střelec musí mít dostatečnou zásobu střeliva – tj. minimálně 10 střel
 5. nejsou povoleny evidentně nehistorické barvy a materiály letek

Akce je na pozvání či po dohodě! 

Účast na akci možná pouze po registraci prostřednictvím našeho on-line formuláře. Registrovat se je možné do konce června.

V případě jakýchkoliv dotazů nás kontaktujte na akce@curiavitkov.cz, v urgentním případě i na telefonu 737 962 913.

Těšíme se nashledanou na našem dvorci.

Curia Vitkov