Výroba jednoduchých krpců

Již za raného středověku si vesničan, který nechtěl chodit po trní bosky a neměl čas a prostředky na ušití pořádných bot, vyráběl jednoduché krpce. Jelikož se jedná o obuv navýsost jednoduchou, levnou, na výrobu nenáročnou, přetrvaly až do novověku, kde se s nimi můžeme shledat na folklórních vyobrazeních zbojníků a jiných veselých postav. Principem krpců je obalení nohy kůží, kterou po obvodu stáhneme řemínkem. Pro zajištění lepšího komfortu děláme malý šev na patě. Výroba páru krpců trvá cca dvě hodiny.


Připravte si následující materiál:

  • Kůži o síle cca 2 mm. Silnější dělá problémy při řasení, slabší nechrání nohu a má malou výdrž. Použijte usni činěnou rostlinnými tříslovinami, ne odpornou šedivou chromovanou kůži. Barvu volíme hnědou, spíše světlejší. Ne černou, ne zelenou, ne červenou či jinou umělou barvu.
  • Dvě silnější jehly , pokud možno s ouškem v síle jehly. Jelikož jehly rády praskají či se ohýbají, doporučuji pořídít si jich více.
  • Lněnou sedlářskou dratev .
  • Ševcovský pop, nebo včelí vosk . Dratev je v průběhu práce nutno bohatě voskovat kvůli impregnaci a zvýšení trvanlivosti. Více vosku či popu je lepší než méně!
  • Velké nůžky nebo knejp či ostrý nůž na řezání kůže. Nůžky lépe kontrolujete, ale s knejpem jsou okraje hezčí a lépe se s nimi pracuje.
  • Průbojník nebo děrovací kleště, otvor cca 4 mm 
  • Dvakrát asi 1,5 m koženého řemenu 
  • Pro výrobu „modelu“ kus silnější látky, nůžky a provázek.

1. Výroba modelu 

Model je krpec z látky, která je levnější než kůže a proto lze bez obav experimentovat. Vyrobíte jej tak, že se postavíte na látku, obalíte si jí nohu, vyznačíte, kam má krpec sahat a šev patě. Tvar vystřihněte, okraji provlékněte provázek a zkuste na noze. Proveďte případné úpravy.

2. Stříhání 

Vystřihněte levý a pravý krpec. Můžete zanedbat rozlišení nohou, naše choulostivé nohy to ale nenesou nejlépe.

Krpce - polotovar

Následně si okraje naděrujete na řemínek. Všimněte si řidších otvorů u zadní strany krpce – ulehčuje to přitažení k noze. Nezapomeňte, že otvorů musí být sudý počet, aby řemínek vyšel na konci na správné straně kůže.

Krpce - polotovar

3. Šití 

Šijte stehem skrytým z vnější strany, ať nedochází k prodření nitě. Ideální jsou jehly na kůži, předvedený steh je jednoduchý, jdou udělat i složitější s minimem odkryté nitě.

šití

šev

Všimněte si zajištění švu u okraje krpce prošitím skrz.

Protáhněte řemínek – a krpce jsou hotovy.

krpce

krpce

Vítáme vás mezi vesničany, už chybí jen vidle a sláma! (A něco malého na sebe pro puritány, střihy najdete zde).